Jesienią przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie przy Budynku Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych . Jest to kolejny obiekt, który będzie częścią nowego szlaku ukazującego kulturowe dziedzictwo miasta.

 

 

Budynek powstawał w latach 1905-07. Ufundował go radny Heinrich Dietz, który w swym testamencie ustanowił fundację na rzecz budowy domu sierot. Projekt został wykonany przez miejskiego radcę budowlanego Carl Meyer, autora wielu innych wspaniałych gmachów zdobiących miasto. Obok domu mieszkalnego został wzniesiony osobny budynek, który mieścił sale zabaw, gimnastyczną oraz pomieszczenia gospodarcze. Był to pierwszy Dom Sierot w Bydgoszczy. Budynek prawie przez cały okres użytkowany był z myślą o opiece nad dziećmi, które straciły rodziców.

Budynek główny od czasów powstania zachował prawie niezmieniony wygląd zewnętrzny. Trzypiętrowy gmach posiada elewacje z czerwonej cegły, urozmaicone tynkowanymi płycinami. Jest piętrowy, podpiwniczony, z poddaszem, nakryty dachami dwuspadowymi.
Przy elewacji planowane są prace konserwatorskie zakładające m.in. oczyszczenie i konserwację cegieł, wymianę uszkodzonych elementów oraz wymianę zapraw, które nie uwzględniały zabytkowego charakteru obiektu. Przegląd przejdzie też system rynien. Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

Wstępnie zakłada się zakończenie konserwatorskich robót jeszcze jesienią. Przy inwestycji zostaną wykorzystane fundusze europejskie pozyskane na zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Unijne wsparcie zarezerwowano również na prace przy spichrzach nad Brdą, przy murach miejskich oraz schronisku młodzieżowym na Bocianowie. Wszystkie obiekty stworzą jeden z bydgoskich szlaków dziedzictwa kulturowego. Są świadkami historii przemian miasta i jego dynamicznego rozwoju. Wartość wszystkich zadań szacowana jest na około 750 tysięcy złotych.