Mieszkanie Usamodzielnienia

ul. Popiełuszki 1/3
85-863 Bydgoszcz

tel./fax 52 370-86-80
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

Historia

Dzień 4 czerwca roku 2012 był dniem, w którym Mieszkanie Usamodzielnienia rozpoczęło swoją działalność. Od początku swojego istnienia aż do dnia dzisiejszego jest to instytucja socjalizacyjna, mająca swoją siedzibę na drugim piętrze budynku przy ulicy Popiełuszki 1. Wcześniej gmach ten należał do Domu Pomocy Społecznej „Promień Życia” przy ul. Łomżyńskiej 54.

W roku 2017, ze względu na konieczność dostosowania placówek opiekuńczo-wychowawczych do nowych przepisów, oddzielono teren Mieszkania od Domu Pomocy Społecznej, a adres placówki uległ weryfikacji na ul. Popiełuszki 1/3

Od pierwszych dni do w pełni uposażonego w meble, sprzęty codziennego użytku, pomoce dydaktyczne mieszkania wprowadziło się dwunastu wychowanków. Wychowankowie zostali rozmieszczeni w czterech sypialniach; pozostałą część mieszkania stanowią jadalnia, aneks kuchenny, dwie łazienki i magazynek na sprzęty gospodarstwa domowego. Własnością placówki jest również piwnica oraz pokój odwiedzin przeznaczony do spotkań podopiecznych z rodziną. Do dyspozycji naszych wychowanków pozostaje również duży ogród, w którym nasi podopieczni chętnie spędzają czas.

Dziś w Mieszkaniu Usamodzielnienia przebywa pięcioro wychowanków oraz pięć wychowanek. Ich wiek mieści się w zakresie od 5 do 16 lat, a opiekę nad nimi sprawuje pięciu wychowawców i jedna opiekunka dziecięca.

Cel istnienia Mieszkania

Uposażenie wychowanka w niezbędne umiejętności oraz wiedzę i przygotowanie go do samodzielnego życia.

Wizja Mieszkania

Warunki, które placówka zapewnia wychowankom pozwalają im na zbliżone doświadczenia domu rodzinnego. Dzieci realizują codzienne zadania: uczęszczają do szkoły, dbają o porządek w swoich pokojach i pomieszczeniach wspólnych, nabierają doświadczenia w racjonalnym zarządzaniu budżetem, uczą się dokonywać zakupów, gotowania i dbania o swój wygląd.

Całość działań kadry wychowawczej skupiona jest również na nauczaniu wychowanków właściwych relacji z rówieśnikami oraz osobami starszymi. Zawiera się w tym także wzmacnianie więzi