Mieszkanie usamodzielnienia

Plac Chełmiński 7/9
85-237 Bydgoszcz

tel. (52) 304 00 47
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Mieszkanie Usamodzielnienia przy ul. Plac Chełmiński 7 działa od 03.02.2014r. Mieszkanie Usamodzielnienia jest aktualnie najefektywniejszą i najskuteczniejszą formą usamodzielnienia wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych. Realizuje zadania przewidziane dla placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego.

Celem placówki jest: - zapewnienie ciągłej całodobowej opieki i wychowania dzieciom i młodzieży pozbawionym częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej; - zapewnienie zajęć wychowawczych, korekcyjnych, kompensacyjnych, logopedycznych, terapeutycznych, rekompensujących braki wychowania w rodzinie i przygotowujących do życia społecznego; - zapewnienie dzieciom kształcenia, wyrównywania opóźnień rozwojowych i szkolnych; - podejmowanie działań w celu powrotu dziecka do rodziny naturalnej, znalezienia rodziny przysposabiającej lub umieszczenia w rodzinnych formach opieki zastępczej; - praca z rodziną dziecka.

W mieszkaniu, który jest namiastką domu w sposób naturalny powstają warunki do rozwiązywania problemów życia codziennego oraz integrowania się podopiecznych ze środowiskiem lokalnym, w tym społecznością sąsiedzką. Dzięki temu warunki życia wychowanków zyskują domowy charakter. Pobyt w mieszkaniu umożliwia łatwiejsze przygotowanie do samodzielnego życia po opuszczeniu placówki.