Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych
Mieszkanie Usamodzielnienia

ul. Gen. Bora-Komorowskiego 57/2
85-793 Bydgoszcz

tel./fax 52 520 10 22
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 listopada 2009r. do pierwszego w Bydgoszczy mieszkania ,,usamodzielnienia” wprowadziło się sześcioro podopiecznych Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych. Lokal znajduje się w bloku BTBS przy ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 57/2. Ma 94m2 - 2-4 osobowe pokoje mieszkalne, jadalnię z aneksem kuchennym, łazienki z toaletami oraz pokój wychowawców.

Na pierwszy ogień w eksperymentalnym programie wychowawczym posłano 2 dziewczyny i 4 chłopaków. Każdy z nich miał minimum 15 lat. Uczyli się w różnych szkołach na terenie miasta. Wychowawcy wraz z młodzieżą wspólnymi siłami stworzyli przytulne i wygodne mieszkanie.

Ideą wspólnego mieszkania jest nauka samodzielności i poruszania się w codzienności: nauka gotowania i innych czynności domowych oraz gospodarowania wydatkami. Nie oznaczało to jednak braku opieki: przez całą dobę w mieszkaniu wraz z wychowankami przebywają opiekunowie. Dla młodzieży zamieszkanie w lokalu ,,usamodzielnienia” to był rodzaj wyróżnienia i nagrody za dobre sprawowanie.

Placówka ma charakter placówki koedukacyjnej dla wychowanków usamodzielnianych. Przewiduje limit 10 miejsc dla wychowanków w wieku od 6 do 18 roku życia oraz możliwość pozostania wychowanka pełnoletniego na jego wniosek. Obecnie w mieszkaniu przebywa 10 wychowanków w wieku od 9 do 18 lat, w tym 4 dziewczynki i 6 chłopców. Z wychowankami w Mieszkaniu Usamodzielnienia pracuje 5 wychowawców zatrudnionych na pełen etat.
Plan pracy obejmuje cele i zadania mające wspierać rozwój emocjonalny wychowanków oraz pozwalać nabywać przez nich umiejętności i kompetencji niezbędnych do radzenia sobie w życiu zgodnie z akceptowanymi i pożądanymi społecznie normami. Praca wychowawcza z podopiecznymi uwzględnia zainteresowania, potrzeby i oczekiwania wychowanków. Dziecko ma możliwość wykazania się własnymi pomysłami i inwencją twórczą. Szczególną uwagę zwracamy na pomoc w kryzysach szkolnych, rodzinnych, rówieśniczych oraz osobistych, jak również aby dążyć do harmonijnego rozwoju dzieci i młodzieży i ich przyszłej samodzielności życiowej. Realizacja planu ma pomóc dorastającej młodzieży w jak najlepszym przygotowaniu się do wkroczenia w dorosłe i samodzielne życie. Mieszkanie Usamodzielnienia mają opuszczać młodzi ludzie nie bojący się podejmowania decyzji dotyczących siebie samych i swoich najbliższych oraz konsekwencji tych decyzji. Powinni oni umieć ocenić swoją wartość i bez większych obaw rozpocząć życie na własny rachunek. Działania Placówki ukierunkowane są również na pomoc rodzinie wychowanków. Zadaniem Placówki jest wzmacnianie więzi emocjonalnych z rodziną, jak również pomoc w rozwiązywaniu problemów rodzinnych, eliminowanie cech patologicznych domu rodzinnego poprzez planową działalność. Rodzice zapraszani są również do udziału w uroczystościach organizowanych w MU (np. urodziny dziecka, Komunia Św. i innych ważnych wydarzeń w życiu wychowanków).

W mieszkaniu wychowankowie oprócz wsparcia i pomocy ze strony wychowawców korzystają z pomocy specjalistów. Wychowankowie objęci są zajęciami specjalistycznymi, mającymi na celu kompensację opóźnień edukacyjnych oraz zapewnienie powodzenia szkolnego a także motywowani są do pracy nad sobą i własnymi ograniczeniami.