Mieszkanie Usamodzielnienia przy ulicy gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego 63/13 w Bydgoszczy
Dane kontaktowe:
Mieszkanie Usamodzielnienia
85-793 Bydgoszcz
ul. Bora Komorowskiego 63/13
nr. tel./fax 52-321-26-58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Mieszkanie Usamodzielnienia (MU) przy ul. gen. T. Bora-Komorowskiego 63/13 funkcjonuje od 20 września 2011 roku.
Mieszkanie to jest formą wsparcia dla usamodzielniającej się młodzieży, funkcjonującą w ramach Zespołu Mieszkań Usamodzielnienia (ZMU) przy Bydgoskim Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych (BZPOW) z główną siedzibą przy ul. Traugutta 5 w Bydgoszczy. MU funkcjonuje na zasadzie gospodarstwa domowego i mieści się w bloku mieszkalnym BTBS. (Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Mieszkaniowego). Przeznaczone jest dla 10 wychowanków w wieku od 6 - 18 lat oraz starszych podopiecznych na określonych zasadach.
Powierzchnia MU wyosi 105m2 i dysponuje następującymi pomieszczeniami:
- 3 pokoje sypialniane
- 1 pokój dzienny (salon)
- 2 toalety z natryskiem
- 1 kuchnia z jadalnią
- 1 przedpokój
- 2 piwnice
Organizacja pracy wychowawców odbywa się na podstawie Planu Pracy na 2018 rok, programu wychowawczego ZMU i MU w formie tygodniowych założeń wychowawczych, co odnotowane jest w dzienniku zajęć. Ponadto organizację pracy w MU wyznacza ustalony wraz z wychowankami plan dnia na dni szkolne oraz na dni świąteczne i wolne od nauki szkolnej. Należy dodać, że istotną kwestią w organizacji pracy wychowawczej jest PPD (Plan Pomocy Dziecku), w oparciu o który wychowawcy realizują wyznaczone cele w sposób indywidualny, odnośnie każdego wychowanka.
Ideą i celem funkcjonowania 10 osobowej grupy nastolatków obojga płci, pod opieką wychowawców (pracujących w systemie zmianowym) jest przygotowanie jeszcze nieletnich dzisiaj osób, do samodzielnego życia, gdy osiągną pełnoletniość i wejdą w samodzielne dorosłe życie.
Mieszkanie dla Usamodzielnianych Wychowanków jest szansą i nadzieją na zmianę w wychowaniu dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą być wychowywane w rodzinie biologicznej. Daje pełniejsze możliwości stworzenia życia przybliżonego do rodzinnego, czyli bardziej naturalnego człowiekowi. Stwarza możliwości obserwacji codziennych zajęć i uczestnictwa w nich, analizowania kosztów, oszczędności i budowania właściwych postaw zgodnych z powszechnie obowiązującymi normami. Mniejsza społeczność to również możliwość budowania trwalszych więzi i relacji międzyludzkich. To wszystko może przełożyć się na większą dojrzałość społeczną i lepsze radzenie sobie w dorosłym życiu.
Tego oczekujemy w procesie wychowania dzieci i młodzieży w tego typu mieszkaniach i tego sobie życzymy my nastolatkowie wraz z naszymi wychowawcami. ;)